co je koučování?

Jaký je rozdíl mezi koučováním, psychoterapií a mentoringem?

Koučování se zaměřuje především na rozvojové cíle, oproti terapii se nevěnuje psychickým diagnozám. Koučování se nevrací k objevování koster dinosaurů v přeneseném slova smyslu, co se duševní krajiny týče. Nepitvá se v minulosti,
i když se k ní občas vrací retrospektivně pro zkušenosti, souvislosti a období, kdy nám něco jde lépe a něco naopak hůře, a hledá možnosti pro navýšení motivace a energie pro realizaci rozvojových cílů. 

Co nejčastěji řeší: Chci se v životě posunout, někam se dostat, něčeho dosáhnout, naučit něco nového, připravit se na možnost změny ať už v profesní anebo osobní rovině, srovnat si priority, apod.
Časová náročnost: 5-10 setkání v délce 60min v rozestupu 1-3 týdny.
Jaká je role kouče: V první řadě pomáhá vydefinovat cíl, kam se chcete během koučovacího procesu dostat. Podporuje, rozebírá s vámi co se daří a kde je prostor pro zlepšení. Hledá podněty, které Vám přináší energii i radost. 



Psychoterapeut provází z jámy
mentor ukazuje prošlapané cesty
kouč doprovází na vrcholky


Co mají koučování, psychoterapie i mentoring společné, je navázání důvěrného vztahu a zadání, kam chcete během spolupráce dojít.

Psychoterapie pomáhá řešit problémy psychického charakteru, pomáhá klientovi navázat bezpečný vztah, ve kterém klient bude moct nahlédnout do všech zákoutí své duše. Pomáhá klientovi získat podporu pro realizaci rozhodnutí, ke kterým klient směřuje. 

Co nejčastěji řeší: Úzkosti, deprese, vyhoření, vztahy a mnohem více. 
Časová náročnost: Je dlouhodobá. Obvykle 1 x týdně (v akutním období častěji), postupně jednotlivé intervaly prodlužuje,  v rozmezí obvykle 2-5let. 
Hledáte-li v současné době psychoterapeuta, pak doporučuji: CENTRUM POD KŘÍDLY


Mentoring je většinou profesní vztah, kdy mentor je v roli profesně zkušenějšího a předává svému menteemu znalosti a dovednosti. Mentor je někdo, kdo už před vámi šel cestu, na které jdete anebo na kterou se teprve chystáte. Zná zkratky, ví kam nechodit, protože tam čeká riziko a ví, kam se naopak vyplatí jít. 
Co nejčastěji řeší: Jak se dostat na podobnou úroveň mentora, ale rychleji/efektivněji? Jak vyřešit situace, se kterými klient nemá do té doby zkušenosti, ale mentor ano. Jak si nastavit procesy v rámci požadované změny. 
Časová náročnost: Je zcela individuální a záleží na zakázce, většinou však trvá cca 5-12 měsíců. 

KOUČOVÁNÍ -  PSYCHOTERAPIE  - MENTORING

Co koučování a psychoterapie mají oproti mentoringu jsou asociace a s nimi i spojené dodržování etického kodexu. 

ČAS NA ZMĚNU?

Pokud cítíte, že vás osobní rozvoj volá, ozvěte se mi.